Fauna a flóra Madeiry
Nezanedbatelnou součástí fauny na Madeiře jsou levády. Tyto malé zavlažovací kanály svádějí na ostrově Madeira vodu ze severu, kde je vody dostatek, na sušší jih.
Levády se na Madeiře začaly stavět v šestnáctém století a poslední z nich se datují do roku 1940. Jejich celková délka je podle místních přibližně 5 000 km. Podél nich se můžete dostat až do srdce ostrova, kde se setkáte s úchvatnou krajinou. Levády na Madeiře tvoří společně s dalšími chráněnými oblastmi Madeirský přírodní park a Ekologický park Funchal.
Na Madeiře se také můžete setkat s pralesem Laurissilva. Název ukrývá typ vlhkého subtropického pralesa tvořeného převážně z vavřínovitých rostlin. Je to čeleď aromatických dřevin rozšířená ve starověké zeměpisné oblasti Makaronésii - regionu, který zahrnuje souostroví Madeira, Azory, Kanárské ostrovy a Kapverdy. Nejvíce se však vyskytuje v horách na Madeiře a díky své jedinečnosti a rozloze zhruba 15 000 hektarů byl zapsán v roce 1999 na seznam Světového dědictví UNESCO.
Mezi jednotlivými ostrovy Makaronésie existuje mnoho společného, pokud jde o faunu a floru. Všechny spojuje sopečný původ a fakt, že nikdy nebyly součástí žádného kontinentu, proto na nich roste řada společných endemitů. Jedním z nejlepších způsobů, jak poznat toto fantastické dědictví je vydat se na procházku podél cest a levád, které umožňují přímý kontakt s rostlinnými a živočišnými druhy. Na webu CK Periscope Skandinávie si můžete vybrat z několika zájezdů a vyzkoušet místní krajinu na vlastní kůži.